JAK MYĆ PSA

W życiu każdego właściciela psa przychodzi moment, w którym trzeba umyć swojego pupila. Jak myć psa? Jak zrobić to szybko i dobrze. W jaki sposób zorganizować mycie, aby było wygodne dla właściciela i przyjemne dla pupila? Przeczytaj poniższy artykuł, zastosuj nasze sprawdzone rozwiązania i zobacz jakie to proste.

JAK MYĆ PSA ?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jak myć psa jest stwierdzenie “góra – dół, tył – przód”. Brzmi zabawnie i trochę zagadkowo? Już tłumaczę jak to rozumieć.

CIAŁO

Mycie zacznij od spłukania całego psa wodą zaczynając od grzbietu a kończąc na łapach. Pamiętaj, że woda powinna mieć przyjemną temperaturę około 38︒C.  Kiedy sierść jest już mokra, weź szampon i rozprowadź go na całym ciele psa. Następnie dokładnie wmasuj szampon w skórę psa. Mycie psa zacznij od ogona, poprzez tylne łapy, brzuch, grzbiet aż do przednich łap. Pamiętaj, że psie łapy należy myć również od spodu. To tam często gromadzi się brud, a psom z dłuższą sierścią mogą nawet zrobić się kołtuny, które utrudniają chodzenie!

GŁOWA

Kiedy już cały pies będzie w szamponie, czas na głowę.

Większość psów nie lubi mycia głowy, dlatego trzeba to zrobić szybko i sprawnie.

Najpierw ostrożnie polej głowę psa wodą. Pamiętaj, o zakryciu uszu, żeby nie wleciała do nich woda. Najlepiej przytrzymaj uszy przy głowie psa, zasłaniając w ten sposób wejście do kanału słuchowego. Szybko rozprowadź szampon na głowie i pysku psa. Nie bój się umyć psiego pyska szamponem. Specjalistyczne kosmetyki dla psów są przystosowane do mycia delikatnych partii ciała. Myjąc pysk, zwróć uwagę na to, czy pod oczami psa nie zrobiły się brzydkie grudki, które posklejały włos. Jeśli są nałóż na nie szampon, chwilę potrzymaj i dokładnie umyj. Następnie spłucz pysk i głowę psa, ale uważaj, żeby nie wlać mu wody do nosa.

SPŁUKANIE

Po spłukaniu głowy psa czas na ciało. Dokładnie spłucz wodą szampon zaczynając od przednich łap, poprzez grzbiet, brzuch, kończąc na tylnych łapach i ogonie. Jeśli wydaje Ci się, że cały pies jest już dokładnie spłukany powtórz całą czynność. Bardzo ważne jest, żeby wypłukać kosmetyk z sierści. Resztki szamponu, które nie zostały spłukane mogą sprawić, że pies w tym miejscu zacznie się drapać, a tego przecież nie chcemy.

ODŻYWKA

Po umyciu sierści szamponem i dokładnym spłukaniu, warto zadbać o włos nakładając na niego specjalistyczną odżywkę. Rozprowadź odżywkę po całym ciele psa, ale nie na głowie. Zostaw na minimum 2 minuty i dokładnie spłucz kosmetyk. Już po dwóch kąpielach z zastosowaniem odżywki zauważysz znaczną poprawę w jakości sierści. Włos będzie bardziej lśniący i miły w dotyku.

SUSZENIE

Nieodłącznym elementem kąpieli psa jest suszenie. To bardzo ważne, żeby sierść została dokładnie wysuszona. Jak zrobić to prawidłowo? Zacznij od owinięcia psa dużym ręcznikiem, najlepiej frotte. Dociśnij go do skóry psa i chwilę przytrzymaj. Jeśli sierść jest długa, to nie pocieraj psa ręcznikiem, bo zrobisz mu kołtuny. Po wstępnym odsączeniu psa z wody czas na suszenie suszarką. Najlepiej suszyć psa profesjonalną suszarką dla psów. W takim urządzeniu nawiew powietrza i temperatura są idealnie dostosowane do suszenia psa. Jeśli jej nie masz, weź zwykłą suszarkę do włosów, ale ustaw ją na średnią lub niską moc i temperaturę.

Susząc psa pamiętaj o tym, żeby wysuszyć nie tylko grzbiet i brzuch, ale również łapy i ogon. Natomiast głowę susz bardzo delikatnie. Odsuń suszarkę od psa i z daleka skieruj ciepłe powietrze w stronę głowy. Uważaj przy uszach, psy nie lubią ich suszyć!

W trakcie suszenia możesz jednocześnie wyczesywać sierść psa specjalną szczotką. Zdziwisz się ile włosów wyjdzie z Twojego psa!

KOSMETYKI

Na temat odpowiednich kosmetyków dla psów więcej przeczytasz w tym artykule (link zew. do artykułu o kosmetykach).

Warto jednak wspomnieć, że rynek oferuje szeroką gamę specjalnych kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji psów. Kupując szampon zwróć uwagę czy jego działanie będzie odpowiednie dla Twojego psa.

CZAS i MIEJSCE

Skoro wiesz już jak myć psa, warto zastanowić się kiedy i gdzie to zrobić.

Najważniejsze, żebyś się nie spieszył. Jeśli nie masz czasu na mycie psa, spieszysz się do pracy lub na spotkanie odłóż czynność na inny dzień. Ważne, żeby pies czuł, że kąpiel to coś przyjemnego i jego właściciel ma na to czas. Pośpiech jest najgorszym pomocnikiem, Ty będziesz zdenerwowany, pies to wyczuje i katastrofa gotowa.

Zarezerwuj sobie dłuższą chwilę w ciągu dnia i w spokoju umyj psa. Dobrze zrobić to po dłuższym wieczornym spacerze. Wtedy pies będzie trochę zmęczony i chętnie podda się zabiegom pielęgnacyjnym.

Równie ważne jest odpowiednie miejsce, w którym wykąpiesz psa. Domowa łazienka czy prysznic nie są odpowiednim miejscem na psie kąpiele. Idealnym miejscem do kąpania psów są samoobsługowe myjnie dla psów Wash Dog EXPRESS. Tu jest wszystko czego potrzebujesz, duża wanna, szampon odżywka i suszarka. To miejsce zaprojektowane specjalnie dla psów, które spełnia wymagania nawet największych psiaków. Sprawdź na mapie gdzie znajduje się najbliższy Wash Dog EXPRESS i zobacz jak szybko i wygodnie umyjesz tam psa.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak myć psa. Wierzę, że jeśli zastosujesz porady zawarte w tym artykule mycie psa przebiegnie szybko i wygodnie. Powodzenia! #letswashdog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *