JAK CZĘSTO KĄPAĆ PSA?

Jak często kąpać psa? To pytanie zadaje sobie większość właścicieli psów. Czy wystarczy  kąpać psa raz w roku czy należy to robić częściej? A może wcale nie trzeba kąpać psów? W tym artykule odpowiem na pytania, które trapią wielu miłośników czystych psów.

STYL ŻYCIA 

To jak często kąpać psa zależy od stylu życia, który prowadzisz Ty i Twój pies.

Jeśli lubisz spacery po lesie, po łące, nad morzem lub wokół jeziora i nie zwracasz uwagi na pogodę, to można założyć, że dobrze znasz odpowiedź na pytanie: jak często kąpać psa? Otóż “często” ponieważ Twój pies prowadzi aktywny tryb życia i często jest brudny.

Niektórzy właściciele uważają, że brudny pies to szczęśliwy pies i trudno się z tym nie zgodzić. Jednak z drugie strony można powiedzieć, że czysty pies to szczęśliwy i zdrowy pies.

ZDROWIE PSA

Niestety wśród wielu właścicieli psów pokutuje jeszcze przekonanie, że kąpiąc psa pozbywamy się warstwy ochronnej, która zabezpiecza jego skórę przed chorobami. Nic bardziej mylnego! Otóż, zabrzmi to może banalnie, ale kąpiąc psa pozbywamy się brudu.

Nie musisz się obawiać, że kąpiel zaszkodzi psu. Wręcz przeciwnie. Kąpiel psa pomaga utrzymać go w dobrym zdrowiu i prawidłowej kondycji.

Co więcej, wielokrotnie, to właśnie wygląd i kondycja sierści są pierwszym sygnałem, gdy pies zaczyna mieć problemy ze zdrowiem. Dlatego regularnie kąpiąc psa, właściciel jest w stanie kontrolować również stan jego zdrowia. Zdrowia, które ważne jest w każdym momencie życia psa bez względu na jego wiek.

WIEK PSA

Wiele osób zastanawia się czy wiek psa ma znaczenie dla częstotliwości kąpieli? Czy szczeniaka można kąpać często czy nie? O tym kiedy po raz pierwszy można wykąpać szczeniaka przeczytasz w tym artykule.

A co ze starszymi psami? Jak często kąpać psa, który jest już seniorem? Otóż odpowiedź na to pytanie jest podobna do poprzedniej.

To styl życia determinuje częstotliwość mycia. Są szczeniaki, które uwielbiają tarzać się we wszystkim, co napotkają na swojej drodze i te należy myć częściej. Są również psi seniorzy, którzy mimo wieku nadal prowadzą aktywny tryb życia i takie psy można kąpać częściej.

Jednak co oznacza owo “częściej” lub “rzadziej”? Którego psa kąpać raz w roku a którego raz w tygodniu?

KĄPIEL PSA RAZ W TYGODNIU

Chociaż może wydawać się to dziwne, ale są psy, które można kąpać raz na tydzień lub raz na 10 dni. Tak częste kąpiele polecane są psom o długiej i jedwabistej sierści oraz tym, które są psami wystawowymi o wymagającej szacie. O ich sierść trzeba dbać z należytą starannością i hodowcy, którzy szykują swoje psy na wystawy, tak właśnie postępują.

Taka częstotliwość kąpieli polecana jest nie tylko psom wystawowym, ale również psom, które śpią ze swoimi właścicielami w łóżku. Przecież wszyscy wiemy, że takich psów jest dużo dużo więcej niż psów, które prowadzą wystawowe życie.

Dla tych psów kąpiel ważna jest ze względów higienicznych. Dlaczego? Skoro już psiak śpi z Tobą, to zadbaj o to, żeby spał czysty. Skorzystacie na tym oboje.

Dużo lepiej jest częściej kąpać całego psa niż fundować mu codzienne przecieranie łapek, pyska i pupy chusteczkami do pielęgnacji niemowląt, co niektórzy niestety praktykują.

Ważne jest, żeby do psiej kąpieli używać odpowiednich kosmetyków dla psów. Ph skóry psa jest wyższe niż Ph ludzkiej skóry i dlatego pies nie może używać kosmetyków dla ludzi.

Oczywiście po kąpieli nie można zapominać o wysuszeniu całego psa suszarką i dokładnym wyczesaniu sierści.

KĄPIEL PSA RAZ W MIESIĄCU

Raz w miesiącu można wykąpać psa, który prowadzi aktywny tryb życia i często jest brudny.

Kąpiąc psa w odpowiednich kosmetykach dla psów dbamy o jego zdrowie i komfort. Na brudnym psie bardzo często pojawiają się infekcje grzybiczo bakteryjne, których można uniknąć właśnie dzięki kąpielom.

Nawet jeśli Twój pies przez kilka minut był w siódmym niebie tarzając się w byle czym, zadbaj o zdrowie jego skóry i wykąp go.

KĄPIEL PSA RAZ NA 3 lub 6 MIESIĘCY

Kąpiel raz na kwartał lub raz na pół roku polecamy dużym psom z podszerstkiem, które prowadzą normalny tryb życia.

Co to jest podszerstek? Sierść z podszerstkiem to taka, gdzie pod warstwą okrywową włosa, która może być szorstka (jak u sznaucerów) lub jedwabista (jak u owczarków szkockich) znajduje się puch. Ten puch, czyli właśnie podszerstek chroni psa przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Podszerstek pełni funkcję termoregulacyjną, czyli dba o to, żeby psu nie było zimą zimno a latem gorąco.

Kąpiel takich psów warto przeprowadzać w okresie linienia, czyli jesienią i wiosną, kiedy psy przygotowują swoją szatę do zimy lub lata. Sezonowe linienie powinno zachęcić Cię do sezonowej kąpieli, gdyż nawet najlepsza szczotka nie wyczesze całego luźnego włosa z psa. Tylko pełna pielęgnacja czyli kąpiel, wyczesanie i wysuszenie sierści przyniesie oczekiwany efekt.

Pamiętaj, żeby do kąpieli używać specjalnych kosmetyków dla psów.

KOSMETYKI DLA PSA

Na rynku dostępne są specjalne kosmetyki, szampony i odżywki do mycia psów. Wybierając odpowiednie dla Twojego psa, sprawisz, że pies będzie czysty a jego skóra zacznie prawidłowo oddychać.

Jak już wspominaliśmy, Ph skóry psa jest wyższe niż Ph skóry człowieka i dlatego ważne jest, żeby nie myć psa kosmetykami dla ludzi. Nie chodzi tu tylko o szampony do mycia włosów ale również o płyny do higieny intymnej czy nawilżone chusteczki do pielęgnacji niemowląt. To nie są kosmetyki dla psów, nawet te najdelikatniejsze.

Kiedy już masz odpowiednie kosmetyki dla psa, wiesz jak często go kąpać, pojawia się pytanie: gdzie to zrobić? Czy domowa łazienka, garaż, ogródek to odpowiednie miejsca do kąpieli psa? Gdzie kąpać psa?

GDZIE KĄPAĆ PSA

Niestety wielu właścicieli rezygnuje z regularnych kąpieli swoich psów, ponieważ nie ma gdzie ich wykąpać. Problemem wydaje się prozaiczny, ale niestety nie jest. Bo czy domowa łazienka to odpowiednie miejsce? Jeśli piesek jest mały, to jeszcze można sobie poradzić z jego kąpielą w wannie, ale co z większymi psami? Co z naszym komfortem? Rozwiązanie jest proste, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce.

O tym gdzie kąpać psa przeczytasz tutaj: https://www.washdog.pl/wash-dog-blog/gdzie-kapac-psa/

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiesz jak często kąpać psa i mycie psa stanie się częścią Waszego psiego życia. Zapamiętaj, że czysty pies to zdrowy pies.

Zobacz także jak wykąpać psa w samoobsługowej myjni.