KIEDY MOŻNA KĄPAĆ SZCZENIAKA

Kiedy w Twoim domu pojawia się szczeniak chcesz zrobić wszystko, żeby czuł się dobrze i aby nie brakowało mu przysłowiowego “ptasiego mleczka”. Odpowiednia karma, spacery, legowisko, zabawki, wizyty u weterynarza i pielęgnacja. No właśnie, ale co z pielęgnacją? Kąpiel, czesanie, przycinanie pazurów, czy to są sprawy szczeniaka czy dorosłego psa? Czy szczeniaka można kąpać? Oczywiście, że tak! Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy można kąpać szczeniaka, żeby było to dla niego bezpieczne i miłe.

KĄPIEL U HODOWCY

Jeśli kupujesz psa z dobrej hodowli, to hodowca przed wydaniem szczeniaczka powinien wykąpać go po raz pierwszy. W zależności od rasy i hodowli, pieska można odebrać już od 8 tygodnia życia. Piesek powinien być zaszczepiony zgodnie z kalendarzem szczepień, odrobaczony, zaczipowany, posiadać metrykę i książeczką zdrowia oraz być wykąpany, czyściutki i pachnący.

KĄPIEL W DOMU

Jak tylko szczeniak pozna dobrze swój nowy dom i się w nim zaaklimatyzuje a Ty zauważysz, że piesek potrzebuje kąpieli, możesz go wykąpać.

Niestety w Polsce nadal można usłyszeć teorie, że psa nie należy kąpać wcale albo, że można go wykąpać dopiero, gdy ukończy rok. Nic bardziej mylnego.

Zapamiętaj: Szczeniaka można kąpać!

Kup odpowiedni szampon i odżywkę dla szczeniąt, przygotuj ręcznik, suszarkę, smakołyki nagrody i wykąp swojego psa. To nic trudnego, jeśli wiesz, jak to zrobić. Więcej na temat kąpieli szczeniąt w domu przeczytasz tu: (link zew do artykułu).

KĄPIEL POZA DOMEM

Kąpiel poza domem możesz umówić w salonie groomerskim, czyli u psiego fryzjera lub możecie się wybrać do samoobsługowej myjni dla psów. Sprawdź na mapie gdzie znajduje się najbliższa taka myjnia.

Na kąpiel poza domem możecie się wybrać już w 5 miesiącu życia psa. Pies jest wówczas po serii szczepień dla szczeniąt, które kończy około 3 miesiąca życia oraz po szczepieniu przeciwko wściekliźnie, które otrzymuje po ukończeniu 4 miesiąca.

Ważne, żeby od ostatniego szczepienia upłynęły co najmniej 2 tygodnie. Wówczas możecie czuć się bezpiecznie.

Przed pierwszą wizytą u groomera warto do niego zadzwonić i porozmawiać o tym, jaki rodzaj pielęgnacji będzie najlepszy dla Twojego psa. Szczeniaki najczęściej zapisywane są na wizytę adaptacyjną, czyli na kąpiel, wyczesanie, przycięcie pazurów, czyszczenie uszu a jeśli są to psy długowłose na wycięcie sierści między oczami i pod ogonkiem.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, kiedy można kąpać szczeniaka. Prawidłowa pielęgnacja psa jest równie ważna co odpowiednia karma i codzienny spacer. Im szybciej przyzwyczaisz do niej psa, tym milej będzie ją kojarzył. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *