Kąpanie psów to temat, który spędza sen z powiek wielu właścicielom. Gdzie wykąpać psa, jak to zrobić, czy trzeba kąpać psa? To pytania, które często słyszymy w rozmowach między właścicielami psiaków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak w 5 krokach przeprowadzić akcję kąpania psów szybko i sprawnie.
Zastanów się najpierw gdzie najlepiej wykąpać psa. Czy wiesz, że w wielu miejscach w Polsce możesz skorzystać z samoobsługowych myjni dla psów Wash Dog EXPRESS? Tu szybko i wygodnie wykąpiesz każdego psa. Nawet takiego olbrzyma, o którym myślisz, że nigdzie się nie zmieści. Na miejscu dostępna jest profesjonalna wanna, ciepła woda, kosmetyki i suszarka. Po kąpieli pies wychodzi czysty i pachnący a właściciel zadowolony. Kąpanie psów w samoobsługowej myjni to w Polsce nowość. Sprawdź gdzie znajduje się najbliższy Wash Dog EXPRESS i skorzystaj!
Jeśli jednak w Twojej okolicy nie ma samoobsługowej myjni dla psów, na kąpiel wybierz domową łazienkę. Nie jest to oczywiście wymarzone miejsce dla psów, ale jeśli się dobrze przygotujesz, to dacie sobie radę. Więcej o tym gdzie można umyć psa przeczytasz tutaj: https://www.washdog.pl/wash-dog-blog/gdzie-kapac-psa/
Kiedy najlepiej wykąpać psa? Wtedy, kiedy masz na to czas! Bardzo ważne jest, żeby pies czuł, że się nie spieszysz. Jeśli będziesz chciał wykąpać psa “na szybko”, bo spieszysz się do pracy albo do szkoły, wówczas katastrofa gwarantowana. Pies wyczuje Twoje nerwy i będzie niespokojny. Pamiętaj, pośpiech jest złym doradcą! Jeśli Ty będziesz miał czas na pielęgnację psa, będziesz spokojny a Twój pies, który wyczuwa emocje właściciela, również będzie spokojny.
Idealnie byłoby wykąpać psa wieczorem po ostatnim, dłuższym spacerze. Wówczas pies będzie trochę zmęczony i śpiący i chętnie podda się zabiegom pielęgnacyjnym.
Pomimo starannego wysuszenia sierści suszarką, pies przez jakiś czas po kąpieli może jeszcze schnąć. Dlatego najlepiej nie wychodzić z nim po kąpieli na zewnątrz, jedynie na bardzo krótki spacerek, żeby załatwił swoje potrzeby i natychmiast wrócił do domu.
Przed kąpielą przygotuj szampon i odżywkę odpowiednią dla sierści Twojego psa. Zapytaj o dobry kosmetyk w sklepie zoologicznym lub poczytaj w internecie. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór świetnych kosmetyków do kąpieli dla psów. Nie używaj szamponów przeznaczonych dla ludzi, nawet tych najdelikatniejszych dla niemowląt! To nie są odpowiednie kosmetyki dla psów, ponieważ Ph psiej skóry jest wyższe niż Ph skóry człowieka. Co dobre dla Ciebie, nie zawsze jest dobre dla psa.
Poza odpowiednim szamponem zadbaj o szczotkę i grzebień, którymi wyczeszesz psa. Tu również ważne jest, aby narzędzia były odpowiednio dobrane do sierści. Niestety nie ma jednej uniwersalnej szczotki do czesania psów.
Do kąpieli przyda Ci się również duży ręcznik frotte, mata antypoślizgowa do wanny lub brodzika- jeśli jej nie masz użyj ręcznika oraz suszarka do włosów.
O tym jak umyć psa przeczytaj w artykule: Jak umyć psa
Pamiętaj, że mycie psa to raczej szybki prysznic a nie wanna z bąbelkami jak często widzimy na zdjęciach. 🙂
Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody, powinna być letnia i przyjemnej (około 38 st. C). Głowę psa umyj na końcu. Pamiętaj również o dokładnym spłukaniu szamponu i odżywki z sierści. Jeśli tego nie zrobisz, pies po kąpieli może się drapać.
Po ostatnim płukaniu owiń psa w ręcznik i odciśnij nadmiar wody.
Teraz możesz rozpocząć suszenie jednocześnie delikatnie wyczesując sierść. Ustaw suszarkę na średnią moc i średnią temperaturę. Zbyt gorące powietrze może poparzyć psa. Staraj się suszyć z odległości, szczególnie jeśli suszysz głowę, zachowaj odległość około 30 cm.
Suszenie psa jest równie ważne jak sama kąpiel. Przyjemny, letni nawiew suszarki jest miły dla psa. Właściciel ma czas na porządne wyczesanie sierści a piesek może się zrelaksować. Oczywiście, nie wszystkie psy od razu pokochają suszarkę, ale można sprawić, że ją polubią. Przy suszeniu psom najbardziej przeszkadza hałas, dlatego warto używać cichej suszarki i stopniowo przyzwyczajać psa do suszenia. Zanim zabierzecie się za kąpiel, najpierw poćwiczcie suszenie i oczywiście nie zapominajcie o kroku 5.
Nagroda dla psa, czyli smaczek, który Twój pies lubi najbardziej, to niezbędny element udanego kąpania psów. Przed kąpielą przygotuj smaczki i pokaż je psu. Jeden smaczek możesz dać psu na zachętę przed przystąpieniem do pielęgnacji. Kolejny po udanej kąpieli np. podczas wycierania ręcznikiem. Ostatni smaczek podaj po suszeniu. Pies zrozumie, że za każdy etap pielęgnacji dostaje nagrodę i będzie pozytywnie kojarzył cały proces. Pozytywne wzmacnianie sprawi, że Twój pies będzie z radością oczekiwał kolejnej kąpieli. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi kąpanie psów nie jest już dla Ciebie tajemnicą. Spróbuj wykąpać swojego psa i przekonaj się, że to nic trudnego. Powodzenia!
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Komentarz *
Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa
Zapamiętaj moje dane w tej przeglądarce podczas pisania kolejnych komentarzy.
Opublikuj komentarz